top of page

Ambulansın görevleri nelerdirAmbulanslar acil durumlarda yaralı veya hastaları en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmak için özel donanım ile taşımaya uygun hazırlanmış özel araçlardır. Bu tip durumlarda çağrı üzerine göreve giden ambulans, yaralı ve hastaları hastaneye, sağlık merkezlerine ya da ilk yardıma en uygun bir yere ulaştırmak için özel olarak teçhiz edilmiş araçlardır.


Ambulansın görev yeri savaş veya tatbikat alanı, trafik güzergahı, ev ya da spor salonu olabilir. Bu yüzden uygun teçhiz edilmiş ambulanslar içerisinde sağlık personeli bulunur. Ambulans görevini yapmak üzere helikopter, uçak veya deniz motoru gibi araçlar da kullanılır. Ancak genel olarak otomobil veya minibüs ambulans kullanılmaktadır. Trafikte ambulansların geçiş üstünlüğü vardır. Ambulans hastayı sağlık kuruluşuna yetiştirdiği gibi bazen hekimi de hastanın bulunduğu yere taşımakta da kullanılır.


Ambülansların bir kısmı bazı cerrahi müdahalelerde hayati önem taşıyacak olan organları da en kısa sürede yerine ulaştırmakla görevlidir. Ambulansın görevleri arasında serum ve kan transfuzyonu da vardır.

17 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page